Kredyty konsolidacyjne to produkty finansowe, które obecnie straciły sporo na popularności, ale jeszcze do niedawna był to jeden z najpopularniejszych produktów kredytowych, jeśli wziąć poprawkę na fakt, że są to kredyty opiewające zazwyczaj na stosunkowo większe kwoty. Jak działa kredyt konsolidacyjny i czy jest sens sięgania po właśnie taką pożyczkę?

Kredyt na spłatę innych kredytów

Mniejsza popularność kredytów konsolidacyjnych bierze się w dużej mierze z tego, że banki odeszły od polityki mówiącej, że nie można brać kredytów na spłatę innych zobowiązań finansowych. Dzisiaj nikt nie robi z tym żadnych problemów. Obowiązuje zasada, że nie pyta się o cel pieniędzy w przypadku kredytów gotówkowych. Kiedyś do spłacania zaległości w innych bankach lub w tym samym banku potrzebny był właśnie kredyt konsolidacyjny udzielany w sumie wystarczającej do ich spłacenia. Dzisiaj można to zrobić wygodnie, ale taniej będzie z kredytem konsolidacyjnym.

Mniejsza rata

Kredyty konsolidacyjne wciąż mają głęboki sens. Głównie z tego powodu, że pozwalają na istotne zmniejszenie rat w każdym miesiącu. Czasami bowiem koszty pożyczanych pieniędzy sumują się do kwot, które są bardzo trudne do spłacenia, chociaż wydawały się do ogarnięcia. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego sprawia, że wszystkie zobowiązania są sprowadzane do wspólnego mianownika, co zawsze oznacza wydłużenie okresu spłaty i zazwyczaj też zmniejszenie oprocentowania dla przynajmniej części zobowiązań.

Polecane  Na czym polega kredyt odnawialny?

Nie jest to oczywiście uniwersalnie korzystne, ponieważ dłuższy okres spłaty to niemal zawsze wyższa suma odsetek nawet w sytuacji, kiedy oprocentowanie jest niższe , ale jest to koszt takiego kredytu. Największa korzyść dotyczy właśnie tego, że miesięczna rata jest niższa i pozwala gospodarstwu domowemu odetchnąć. Co więcej, w przypadku takich kredytów często możliwe jest powiększenie swojego zadłużenia na dobrych warunkach, co oznacza dodatkową gotówkę na cele wybrane przez klienta. Kredyty konsolidacyjne można ponadto zabezpieczać na dodatkowe sposoby obniżające ich koszt.