Kredyt odnawialny

Każdy z nas może stanąć przed sytuacją, w której będzie potrzebował szybkiego zastrzyku gotówki, ale już nie każdy ma możliwość pożyczyć potrzebną kwotę od rodziny lub przyjaciół bądź czekać na decyzję banku po złożeniu wniosku kredytowego. Czy nie było by cudownie zawsze mieć dostęp do środków z kredytu, za który nie trzeba płacić, jeśli się z niego nie korzysta i który „aktywuje się” bez zbędnych formalności dokładnie w chwili, gdy potrzebne są dodatkowe środki? Czy wiesz, że taki kredyt istnieje? To kredyt odnawialny! Dowiedz się więcej.

Kredyt odnawialny – co to jest?

Na pewno wiesz, czym są kredyty: hipoteczny, gotówkowy czy samochodowy. Każdy z nich, jak i wszelkie inne, niezależnie od ich formy, wymagają spłaty na określonych warunkach i wedle pewnego przyjętego harmonogramu. Kiedy już ów kredyt zostanie spłacony i chcesz uzyskać kolejny, ponownie musisz przejść przez całą procedurę, wypełniając stosowny formularz, dołączając wskazane dokumenty, czekając na zbadanie przez bank Twojej zdolności kredytowej i wydanie ostatecznej decyzji – zgody na udzielenie kredytu lub odmowy jego udzielenia.

Z kredytem odnawialnym jest inaczej. Jest to bowiem produkt, który – jak sama nazwa wskazuje – odnawia się za każdym razem po tym, gdy uregulujesz środki, które zostały z niego pobrane. Wówczas ponownie możesz z niego korzystać – już bez kolejnego składania wniosku, dokumentów, czekania na decyzję etc. I tak cały czas przed określony w umowie okres – zazwyczaj 12 miesięcy. Naturalnie początkowo, decydując się na kredyt odnawialny, musisz złożyć wniosek i przejść przez rzeczoną procedurę, ale później możesz korzystać z niego do woli – oczywiście w ramach limitu i czasu obowiązywania umowy.

Polecane  Spłata karty kredytowej – o tym warto pamiętać

Kto może zyskać kredyt odnawialny?

Istnieje kilka warunków, które musisz spełnić, chcąc bez przeszkód korzystać z kredytu odnawialnego. Podstawą jest posiadanie rachunku ROR, czyli po prostu konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Konto osobiste jest w obecnych czasach standardem i niemal każdy z niego korzysta. Jeśli, „przeciwstawiając się trendom”, nie posiadasz go, a rozważasz uzyskanie kredytu odnawialnego, nie unikniesz założenia konta, bowiem kredyt ten jest powiązany z rachunkiem ROR.

Kolejna istotna kwestia to – tak samo jak w przypadku innych kredytów – posiadanie zdolności kredytowej. Składając wniosek o kredyt odnawialny, musisz okazać dokument tożsamości i informacje o swoich zarobkach. Bank zadecyduje, czy to wystarczy. Często żadne inne dokumenty nie są potrzebne, ale w uzasadnionych przypadkach może poprosić o przedstawienie dokumentów, które potwierdzą Twój dochód.

Porównaj propozycje kredytów odnawianych w różnych bankach, sprawdź, jakie są zasady ich przyznawania i jaką kwotę kredytu możesz uzyskać. Zastanów się również nad tym, jakich dodatkowych pieniędzy potrzebujesz na „czarną godzinę”, by ustalić, o jaką kwotę chcesz wnioskować. Niektóre banki nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu odnawialnego lub nie naliczają odsetek przez określony czas (musisz płacić odsetki dopiero wtedy, gdy przekroczysz termin spłaty zobowiązania), dlatego RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, naprawdę wynosi 0%. Warto poświęcić chwilę na to, aby sprawdzić, jakie masz możliwości i co będzie dla Ciebie najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Kredyt odnawialny czy może debet?

Wiele osób myli te dwa produkty lub uznaje za jedno i to samo. Choć mogą się one wydawać podobne, bo dają możliwość korzystania ze środków, które nie należą do Ciebie i które w określonym czasie musisz zwrócić, jest między nimi jedna zasadnicza różnica. Pieniądze, które wpływają na Twoje konto z tytułu kredytu, powiększają saldo dostępnych środków o ustaloną kwotę. W przypadku korzystania z debetu, saldo Twojego konta jest ujemne. Jeszcze jedna istotna różnica to kwota, jaką możesz pozyskać. Zazwyczaj kwota kredytu odnawialnego jest znacznie wyższa niż kwota debetu.

Polecane  Co może dać tak naprawdę nam kredyt konsolidacyjny?

Kredyt odnawialny – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Kredyt odnawialny to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć zapewnione bezpieczeństwo finansowe. To, że dodatkowe, nienależące do Ciebie pieniądze są na Twoim koncie, wcale nie oznacza, że musisz z nich korzystać. Jeśli tego nie zrobisz, nie poniesiesz żadnych kosztów.

Wybierając niektóre propozycje banków, również możesz uniknąć opłat (odsetek), jeśli spłacisz kredyt w określonym umową czasie. Jeżeli natomiast odsetki zostaną naliczone, to wyłącznie od kwoty, która została wydana! Przykładowo, jeśli masz kredyt odnawialny w wysokości 5 000 zł, ale wykorzystane w danym czasie zostało jedynie 1 000 zł, to od tej kwoty zapłacisz odsetki, a nie od całości. To bardzo uczciwe i korzystne rozwiązanie.

Oczywiście kredyt odnawialny jest produktem, z którym należy obchodzić się ostrożnie – jak z każdym produktem finansowym. To dodatkowa gotówka, która może kusić. Bo skoro już jest, to dlaczego jej nie wykorzystać? Otóż dlatego, że nie są to pieniądze właściciela konta, ale pieniądze banku, które wcześniej czy później należy oddać. Dobrze jest mieć pewne środki, po które można sięgnąć w razie konieczności, ale trzeba mieć świadomość obowiązku, jaki za tym stoi. Kredyt odnawialny, jak też każdy inny, jest więc dla tych osób, które mają pełną świadomość owego obowiązku i konsekwencji, jakie pociągać będzie za sobą niewywiązanie się ze spłaty.

Jeśli chcesz zapewnić sobie poczucie finansowego bezpieczeństwa, a jednocześnie umiesz rozsądnie obchodzić się z pieniędzmi, kredyt odnawialny może okazać się w Twoim przypadku przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Uważasz, że jest to rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb i wymagań? Rozważ zatem złożenie wniosku o kredyt odnawialny. W pierwszej kolejności porównaj jednak różne propozycje, aby zobaczyć jaki masz wybór, co będzie najbardziej korzystną opcją. Udaj się do banku lub umów na rozmowę telefoniczną z doradcą, aby sprawdzić, czy masz szansę na taki kredyt, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, a następnie podejmij ostateczną decyzję.

Polecane  Rodzaje kredytów – jak możemy je podzielić i rozróżnić?

Źródła

  1. Kredyt odnawialny – na czym polega i jak działa? | Finanse Rankomat