Kredyt mieszkaniowy

Do kredytów, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród polskiego społeczeństwa należą t udzielane przez banki na zakup mieszkania.

Największą grupą klientów zaciągających kredyty mieszkaniowe są osoby młode, które chcą wyprowadzić się od rodziców, a nie chcą mieszkać w wynajmowanych mieszkaniach. Co warto wiedzieć na temat kredytu na mieszkanie?

Konieczność posiadania wkładu własnego

Chyba nie już dzisiaj banku, który udzieliłby kredytu mieszkaniowego osobie, która nie dysponuje wkładem własnym. Wysokość wkładu własnego zmienia się niemal każdego roku. Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku kredytowego w 2017 roku muszą posiadać wkład własny w wysokości 20 procent wartości mieszkania. Dla młodych ludzi nie jest to korzystne. Wielu z nich może mieć trudności ze zgromadzeniem kwoty rzędu trzydziestu lub więcej tysięcy.

Jaka wysokość kredytu?

Jak wysoki kredyt bank zechce przyznać zależy od kilku czynników. Rozpatrując wniosek o kredyt na zakup mieszkania banki biorą pod uwagę nie tylko zdolność kredytową wnioskodawcy, ale także wartość mieszkania, które zamierza nabyć za środki udostępnione przez bank w ramach kredytu. Bank weźmie również pod uwagę, ile lat będzie miał kredytobiorca w chwili płacenia ostatniej raty.

Jaki jest koszt kredytu?

Na to, ile będzie kosztował kredyt wpłynie między innymi wysokość pobieranej przez bank prowizji. Bank są w jednym zgodne: pobierają ją wszystkie. Nie ma jednak zgodności co do wysokości prowizji. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto więc zapytać w kilku bankach, jak wysoką prowizję pobierają za udzielenie kredytu na zakup mieszkania. Warto poszukiwać banku, który pobiera najniższą prowizję. Taki kredyt będzie dla kredytobiorcy mniej kosztowny.

Polecane  Kredyt konsolidacyjny – kto może z niego skorzystać?

Kupno własnego mieszkania za pieniądze z kredytu mieszkaniowego to dla wielu młodych ludzi jedyna możliwość, aby cieszyć się z własnych czterech kątów. Już w tej chwili kredyty te cieszą się bardzo dużą popularnością. Można też przypuszczać, że liczba osób zainteresowanych kredytem mieszkaniowym nie będzie maleć, ale wzrastać.