Poradnik jak dobrać pralkę

Bawełniane koszulki, jeansy, ciuszki niemowlęce, odzież do biegania, swetry wełniane, koronkowa bielizna, komplet pościeli, ręczniki i legowiska dla psa. Pranie to jedno z podstawowych obowiązków domowych, a pralka to urządzenie, które jest używane niemal codziennie w każdym domu. Podpowiadamy, jak ją wybrać, które parametry są najważniejsze i jak dopasować pralkę do potrzeb.

Jak wybrać dobrą pralkę?

Szukasz nowej pralki i nie wiesz, jaką wybrać? Do wyboru są urządzenia o różnych parametrach, w różnych cenach i produkowane przez kilkanaście marek. Zanim rozpoczniesz poszukiwania najlepszej pralki na rynku, odpowiedz sobie na kilka pytań. Pierwszym krokiem podczas zakupu powinno być określenie swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, ile osób będzie z niej korzystało, ile masz miejsca w łazience, a także określ budżet.

Ładowność i wielkość pralki

Pralka ma konkretną ładowność i zakres obrotów. Za standard przyjmuje się ładowność wynoszącą 6 kg, ale pojemność wsadu dobiera się przede wszystkim do liczby domowników. Duże znaczenie ma też wielkość i sposób ładowania pralki – od dołu lub od góry. Weź też pod uwagę, że głębokość pralki zależy często od jej ładowności.

W ofercie są zarówno urządzenia rodzinne o imponującej ładowności (zwykle 8 kg), jak i typu slim, czyli wąskie o ładowności 4 kg. Sprawdzają się dla singli oraz do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Są też pralki pełnowymiarowe, które są wybierane do domów, w których wspólnie żyje duża rodzina – dziadkowie, rodzice i kilkoro dzieci oraz pies.

Polecane  Wcześniejsza spłata kredytu - wszystko co musisz wiedzieć

Silnik urządzenia

Zwróć uwagę na typ silnika – szczotkowy lub bezszczotkowy (inwerterowy). Ten pierwszy rodzaj zwykle jest montowany w pralkach niskobudżetowych. Z kolei inwerterowe wyróżniają się lepszą trwałością i cichą pracą. Producenci dają na nie aż do 20 lat gwarancji. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobrą pralkę, kup model z silnikiem bezszczotkowym, bo daje on większą szansę na dłuższe użytkowanie urządzenia. Jeśli jest ona poza budżetem, rozważ kredyt na pralkę.

Energooszczędność i zużycie wody

Jak wybrać dobrą pralkę? Ważnym parametrem jest też klasa energetyczna. Każdemu z nas zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji, dlatego warto to sprawdzić. Zgodnie z prawem europejskim, każda pralka musi mieć kartę energetyczną z określonym zużyciem energii na 100 cykli i wody na jeden cykl programu ECO oraz z informacją o głośności pracy pralki. Zużycie wody w nowoczesnych pralkach mieści się w przedziale od 35 do 70 litrów na cykl.

Po zmianie klasyfikacji zniknęły plusy i obowiązuje skala A – G. Nowe, uproszczone etykiety są bardziej czytelne. Poza tym można skorzystać z kodów QR i od razu znaleźć listę parametrów wybranego sprzętu.

Funkcje dodatkowe i programy

Zabezpieczenie przed zalaniem. To już niemal standard w nowoczesnych pralkach. Niemal każda ma zabezpieczenie przeciwwypływowe pod zbiornikiem pralki z pływakiem. Jeśli dojdzie do wycieku, elektrozawór zamyka dopływ wody do urządzenia.

Programator elektroniczny. Pralki różnią się sterownikami, ale popularne są programatory z przyciskami dotykowymi.

Polecane  Dlaczego warto kupować na raty?

Automatyka wagowa. Często przydaje się automatyka wagowa – pralka dobiera w zależności od wsadu ilość wody i sugeruje czas.

Programy prania. Każda pralka jest wyposażona w automatyczne programy prania. Ułatwiają one nastawienie pralki i dobranie właściwego programu do rodzaju materiałów. Inny program ustawimy w przypadku tkanin delikatnych, inny do odzieży po siłowni. Popularne są też programy do prania bawełny w wyższych temperaturach czy tzw. tryb szybki, tryb odświeżania oraz programy parowe.

Regulacja temperatury i wirowania. W pralkach powinien być standardem wybór między temperaturami, jednak większość tańszych modeli nie ma szerokiego zakresu regulacji temperatury. Również zakres regulacji wirowania zależy od producenta.

Inne opcje. Przydatne funkcje to również możliwość dodawania prania w trakcie trwania wybranego programu. Dzięki temu rozwiązaniu można dodać zapomnianą odzież w trakcie prania. Aktualnie chętnie kupowane są też pralki z inteligentną diagnostyką, czyli urządzenia smart. Umożliwiają one m.in. wstawienie prania zdalnie, np. w drodze do domu, diagnostykę za pomocą wbudowanego modułu NFC.

Nowej pralki nie kupuje się często, mimo to nie kupujesz urządzenia na 20 lat, jak w czasach PRL-u. Rozważnie ustal budżet i pamiętaj, że wydanie 3500-4000 zł nie gwarantuje dłuższego czasu jej pracy.