Czym jest kredyt konsolidacyjny? – informacje

Banki prześcigają się w tworzeniu nowych, jeszcze lepszych ofert, tym samym chcąc przyciągnąć właśnie do siebie nowych klientów. Gdy jednak mamy do spłacenia kilka kredytów naraz, staje się to w pewnym momencie naprawdę problematyczne.

Nie tylko dlatego, że łączne koszty są duże, ale również dlatego, że często gubimy się w rachunkach – co kiedy płacić, do którego mamy czas, czy już zapłaciliśmy daną ratę, czy może nie. Właśnie dlatego powstały kredyty konsolidacyjne – żeby pomóc osobom, które mają nad głową kilka długów. Oczywiście, pomysł taki nie jest bez wad – jednak posiada też mnóstwo zalet.

Co warto o nim wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny oznacza połączenie kilku kredytów w jeden, łączny. Samo słowo „konsolidacja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza tyle co „spojenie”. Jest to więc bardzo trafny opis podejmowanych działań. Dzięki takiej konsolidacji długu, ustalana jest dla wszystkich zobowiązań nowa, łącza stopa procentowa, a także określony czas spłaty nowego zobowiązania, który może być dłuższy niż wszystkich innych oddzielnie – co jest korzystne dla klienta.
Kredyty tego typu nie są bez wad, ponieważ decydując się na nie musimy pamiętać, że ostatecznie zapłacimy więcej, niż gdybyśmy spłacali spokojnie w terminie wszystkie swoje zobowiązania oddzielnie. Z uwagi na fakt, ze kredyt jest razem większy, a także wydłuża się czas kredytowania, w sumie mogą to być duże różnice pieniężne.

Polecane  Kredyt konsolidacyjny - kiedy się przydaje?

Konsolidacja

Jednak jeśli ktoś ma trudności ze spłatą swoich zobowiązań, zwrócenie się do jakiegoś banku o konsolidację innych kredytów może być jedynym rozwiązaniem, żeby uniknąć na przykład komornika. Dzięki możliwości negocjacji nowych zasad, możemy zapłacić mniejszą, miesięczną ratę, a w ten sposób uniknąć problemów finansowych. Przecież nasza sytuacja mogła się zmienić od początku zaciągania tamtych kilku kredytów – na przykład jedna osoba w rodzinie mogła stracić pracę. Ostatecznie zatem jest to rozwiązanie rozsądne, choć warto nieco się rozejrzeć, żeby wybrać dobrą ofertę. Na szczęście w przestrzeni internetowej jest wiele aktualnych rankingów i porównań.